Ostatnio czytane

środa, 27 maja 2015

Wyprawka dla Maluszka

"Dzień dobry,

Czy mogłaby Pani doradzić co można/ co się opłaca kupić w Polsce jeśli chodzi o wyprawkę dla dziecka i młodej mamy? Mieszkam w Rzymie, ale jestem teraz w Polsce. Ostatni mój pobyt przed rozwiązaniem.
Z góry dziękuję za każdą radę.

Pozdrawiam
Ola"


Pani Olu, 

bardzo dziękuję za to pytanie i przepraszam, że dopiero dziś odpisuję, bo Pani już pewnie cieszy się Dzidziusiem i moje rady na niewiele się mogą przydać... ale odpowiem...

Odradzam zupełnie bet. Popularny w Polsce, we Włoszech zupełnie się go nie używa. Pomijając fakt, że temperatura we Włoszech jest zbyt wysoka, by zawinąć dziecko w coś tak sztywnego i sztucznego, dodam, że dziecko, które nie jest zawijane w bet od rana do wieczora rozwija się szybciej motorycznie.


Nasze prababki twierdziły, że dziecko trzeba usztywnić, żeby kręgosłup był prosty. Nic bardziej mylnego. Kręgosłup nigdy nie jest prosty. Dzięki ruchom, jakie dziecko może wykonywać, kiedy mu pozwolimy "cieszyć się" posiadaniem nóżek i rączek, maleńkie mięśnie zaczynają pracować na fizjologicznym kształtem kręgosłupa. Kładzione na brzuszku unosi główkę i wzmacnia odcinek szyjny, wzmacnia rączki, na których się opiera. Rozwój dziecka jest wszechstronny - rozglądając się na różne strony ćwiczy swoje maleńkie ciałko i "zdobywa" informacje o otaczającym je świecie. 


 Z doświadczenia polecam jednoczęściowe ubranka typu "tutina", otwierane po długości lub na pupie, by łatwo było zmieniać pieluszki. Zwłaszcza na ciepłe rzymskie lato polecam takie ubranka bez rękawków i bez nogawek. 


Polecam pieluszki tetrowe do przykrywania malucha, do wycierania buziaczka itp. Z Polski dostałam kolorowe. 


Śliniaczki - bo tańsze. Przy śliniaczkach sprawdzać czy wiązanie nie jest zbyt szorstkie.


Krem "Sudokrem" - rewelacyjny na odparzenia. Dzieci we Włoszech się nie pudruje właściwie. Używa się jedynie pasty z cynkiem jak dobrze pamiętam (Niunia ma już 9 lat!!! mogłam zapomnieć...).


W gorącym klimacie łatwo przegrzać Maluszka - odpuścić sobie należy wełenki tak ukochane przez nasze babcie i mamy z Polski, zwłaszcza czapeczki... Podrażniają dziecku skórę i powodują potówki.


Mamie polecam przewiewne sukienki - najlepsze na upały, nie widać w nich naszej figury, która tylko u celebrytek jest perfekcyjna zaraz po porodzie. A na obolałe sutki najlepsze jest chodzenie z odkrytym biustem. Tak... żadne kremiki, żele itp. Najlepiej nie zakrywać piersi niczym, żeby rany się goiły jak najszybciej.


Stanowczo odradzam wszelkiego rodzaju chodzik! Dziecko rozwija się doskonale bez chodzika. Pozwólmy rosnąć mu w zgodzie z naturą - na podłodze. niech tam się bawi, najpierw na leżąco, potem na siedząco, potem samo zacznie się podnosić opierając się o meble i samo zacznie chodzić. Naprawdę! Żadne chodzenia za rączkę i chodziki, dziecko wstaje i chodzi wtedy kiedy jego ciało się samo na to przygotuje. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz